2012-10-11
Bara ett tiotal av de 260 varsel som Södra-koncernen nyligen aviserat drabbar sågverken. En bidragande orsak är att de redan effektiviserats. 35 varsel kan komma att drabba Södra Interiör.
Södras ledning har nu gjort klart hur de vill fördela varseln av 260 personer som aviserades för ett par veckor sedan. Enligt Smålandsposten kommer bara ett tiotal tjänster på Södra Timbers nio sågverk att beröras, bland annat på grund av att sågverken effektiviserats redan tidigare. Inom Södra Interiör, med tolv anläggningar, berörs 35 tjänster.
Huvuddelen av varseln hamnar dock inom det största affärsområdet, Södra Cell, där 130 tjänster påverkas. Resterande neddragingar, ett 80-tal tjänster, kommer att ske inom Södra Skog och koncerngemensamma funktioner.
- Det här visar hur Södra som arbetsgivare vill fördela varseln, det är den information som lämnats till berörda arbetsförmedlingar. Men inget är beslutat, nu väntar först förhandlingar med facken, säger Magnus Berg, informationsdirektör på Södra.
(UA/smp.se/NTT)
(woodnet.se)
2013-05-24 Den 29 maj säljs tidigare MDF-tillverkaren Karlits fastigheter på exekutiv auktion. I industrifastigheten i Karlholm ingår 50 000 kvadratmeter lokalyta. Men en köpare får räkna med mycket jobb och investeringar.
2013-05-24 I i morgon öppnar utställningen C/O Kolonin i Citadellets koloniområde. Den är kopplad till Landskrona som Sveriges kolonistad nummer ett och består av tio stugor i trä som ritats av arkitektstudenter från Lund. Stugan på bilden heter Trähus och är ritad av Madeleine Heckler
2013-05-23 En del i den förbifart som just nu byggs förbi Gislaved är en träbro från Moeleven Töreboda. Bron som är 47 meter lång och tio meter bred blirSveriges längsta fritt spännande vägbro i trä.
2013-05-23 Skogarna i ryska Fjärran Östern hotas av en omfattande olaglig avverkning. Det stulna virket går till största delen till tillverkare av möbler och golv i Kina och vidareexporteras ofta till Europa och USA. Det visar en ny rapport från WWF.
2013-05-23 Möbelformgivaren Lena Billingskog visade sin serie Ovum på Möbelmässan 2011. Nu ställer hon ut till den 2 maj på Kaleido Hantverk i Uppsala. Ovum betyder ägg och syftar till seriens ovala form.
2013-05-22 Det finns ett par-tre intressenter av konkursdrabbade, skånska utemöbeltillverkaren Harbo, enligt konkursförvaltaren. Anbudstiden går ut på fredag den 24 maj.
2013-05-22 Limab GmbH representerar nu Innovativ Visions Woodeye på delar av den centraleuropeiska marknaden.
2013-05-21 Enligt bland andra Höglandsnytt och Lokalradion så vill inte Nässjö kommun bygga förskolor med trästomme då de anses kräva för mycket underhåll. Något som upprör bland andra Träfackets ordförande Per-Olof Sjöö.
2013-05-21 Snart dags för en efterlängtad semester då mycket ska hinnas. Men det är inte bara sol och bad som lockar, nästan varannan svensk uppger att de har ett eller flera gör-detsjälv-projekt inplanerat. För många ett nöje, men nästan var fjärde uppger att de har ångest inför sitt sommarprojekt, visar en nygjord undersökning som Bosch Power Tools låtit göra.
2013-05-20 Danske Banks nyhetsbrev Skog & Ekonomi konstaterar att europamarknaden för trävaror är fortsatt svag och det enda positiva där är att de inte ser någon större risk för ökad produktion. Sverige fortsätter utvecklas svagt och de ljuspunkter som nämns är Nordafrika som benämns hyfsad, Japan som bedöms förvånansvärt positiv och Kina där man spår ett genombrott.
Rekrytera i rätt media så når du rätt kandidater. För information eller bokning, kontakta Alf Hitterdahl tel. 08 - 670 41 79 eller Ing-Marie Mattsson 08-670 41 64.