Woodnet

Firefly ökar omsättningen

2012-08-23

Firefly, som utvecklar system för att förhindra bränder och dammexplosioner, har kraftigt ökat sin omsättning, enligt en delårsrapport. Men rörelseresultatet utvecklas inte riktigt som önskat.

Firefly är specialiserade på brandskyddslösningar för träindustrin. Deras halvårsrapport visar att orderingången januari-juni 2012 uppgick till 48,4 miljoner kronor (50,4), en minskning med 4 procent. Orderstocken vid periodens utgång uppgick till 20 miljoner kronor (27,0 ). Omsättningen ökade med 20 procent till 47,1 miljoner kronor (39,1). 
Rörelseresultatet uppgick till -2,7 miljoner kronor (-3,1). Resultat per aktie -0,46 kronor (-0,54).
Rörelseresultatet inkluderar en positiv effekt om netto 2,2 miljoner kronor som kan hänföras till en vunnen försäkringstvist. Antalet anställda har ökat från 54 till 60.

I en kommentar säger ledningen att året började tillfredställande men under det andra kvartalet försämrades efterfrågan på bolagets produkter märkbart.

- Det redan tidigare svaga marknadsläget i Sydeuropa har nu spridit sig till större delen av Europa. En viss försvagning har även börjat märkas i Sydostasien, vars export av färdiga produkter till Europa tydligt försämras. I tillägg har den svenska kronans förstärkning medfört att bolagets konkurrenskraft försvagats då de större konkurrenterna är baserade inom euroområdet. Många offerter har därför anpassats till aktuella valutakurser, skriver ledningen.

Efter det det senaste kvartalets försämrade marknadsläge reviderar styrelsen sin tidigare uppfattning och tror inte längre att helåret 2012 kommer att visa ett förbättrat rörelseresultat.  KL

(woodnet.se)

Annons:




Nu säljs Karlits byggnader

2013-05-24 Den 29 maj säljs tidigare MDF-tillverkaren Karlits fastigheter på exekutiv auktion. I industrifastigheten i Karlholm ingår 50 000 kvadratmeter lokalyta. Men en köpare får räkna med mycket jobb och investeringar.

 

Landskrona firar 600 år med kolonistugor

2013-05-24 I i morgon öppnar utställningen C/O Kolonin i Citadellets koloniområde. Den är kopplad till Landskrona som Sveriges kolonistad nummer ett och består av tio stugor i trä som ritats av arkitektstudenter från Lund. Stugan på bilden heter Trähus och är ritad av Madeleine Heckler

 

Förbifart Gislaved på ny vägbro i trä

2013-05-23 En del i den förbifart som just nu byggs förbi Gislaved är en träbro från Moeleven Töreboda. Bron som är 47 meter lång och tio meter bred blirSveriges längsta fritt spännande vägbro i trä.

 

Möbler och trägolv av stulet virke säljs i Europa

2013-05-23 Skogarna i ryska Fjärran Östern hotas av en omfattande olaglig avverkning. Det stulna virket går till största delen till tillverkare av möbler och golv i Kina och vidareexporteras ofta till Europa och USA. Det visar en ny rapport från WWF.

 

Se Ovum på Kaleido i Uppsala

2013-05-23 Möbelformgivaren Lena Billingskog visade sin serie Ovum på Möbelmässan 2011. Nu ställer hon ut till den 2 maj på Kaleido Hantverk i Uppsala. Ovum betyder ägg och syftar till seriens ovala form. 

 

Visst intresse för Harbo

2013-05-22 Det finns ett par-tre intressenter av konkursdrabbade, skånska utemöbeltillverkaren Harbo, enligt konkursförvaltaren. Anbudstiden går ut på fredag den 24 maj.

 

Innovativ Vision ingår i nytt samarbete

2013-05-22 Limab GmbH representerar nu Innovativ Visions Woodeye på delar av den centraleuropeiska marknaden.

 

Nässjö kommun nobbar förskolor av trä

2013-05-21 Enligt bland andra Höglandsnytt och Lokalradion så vill inte Nässjö kommun bygga förskolor med trästomme då de anses kräva för mycket underhåll. Något som upprör bland andra Träfackets ordförande Per-Olof Sjöö.

 

Varannan har planer på renoveringsprojekt under semestern

2013-05-21 Snart dags för en efterlängtad semester då mycket ska hinnas. Men det är inte bara sol och bad som lockar, nästan varannan svensk uppger att de har ett eller flera gör-detsjälv-projekt inplanerat. För många ett nöje, men nästan var fjärde uppger att de har ångest inför sitt sommarprojekt, visar en nygjord undersökning som Bosch Power Tools låtit göra.

 

Uppåt för svenskt trä till Kina

2013-05-20 Danske Banks nyhetsbrev Skog & Ekonomi konstaterar att europamarknaden för trävaror är fortsatt svag och det enda positiva där är att de inte ser någon större risk för ökad produktion. Sverige fortsätter utvecklas svagt och de ljuspunkter som nämns är Nordafrika som benämns hyfsad, Japan som bedöms förvånansvärt positiv och Kina där man spår ett genombrott.

 

Rekrytera i rätt media så når du rätt kandidater. För information eller bokning, kontakta Alf Hitterdahl tel. 08 - 670 41 79 eller Ing-Marie Mattsson 08-670 41 64.

 

Detta klarar färgen! Ytbehandlingsdag gav koll på läget

120 personer kom till en ytbehandlingsdag i Nässjö nyligen. Där gavs bland annat en lägesrapport om pulverlackering p...  Läs mer...
 

Vårtecken

Det är vår i luften. Om inte i bokstavlig mening (här kan man pendla mellan h...  Läs mer...
 
Registrera dig för vårt nyhetsbrev. Färska nyheter varje vecka.

» Klicka här!
 

Vårtecken (0)









NTT NORDISK TRÄTEKNIK Box 72001, 181 72 Lidingö | Besöksadress: Tryffelslingan 10 | TEL: 08-670 41 00, FAX: 08-661 64 55
© 2013 Mentor Communications AB