2012-02-06
Den svenska möbelbranschen stod sig bra 2011, enligt färsk statistik från TMF. Möbelexporten ökade med 5 procent, och siffrorna pekar stadigt uppåt sedan 2009. Möbler för offentlig miljö går också fortsatt bra. Detta under ett år då stora delar av Sydeuropas möbelproduktion blev hårt drabbat av konjunkturen.
Det totala värdet av den svenska möbelproduktionen uppgick under 2011 till 23 miljarder kronor, enligt preliminära siffror från Trä- och Möbelföretagen, TMF.
Av det exporterades möbler till ett värde av 15,7 miljarder kronor, eller motsvarande 68 procent. De största exportmarknaderna var Norge, som stod för 33 procent, Danmark, 11 procent, Tyskland 10 procent samt Finland, 9 procent.
Indelat i olika kategorier stod gruppen "Övriga möbler" för den största delen av exporten med ett värde på 3,5 miljarder kronor, därefter följde "Delar av möbler", cirka 3,4 miljarder kronor, "Kontorsmöbler", 2,2 miljarder samt "Sovrumsmöbler" och "Stoppade möbler" som exporterades för 1,1 miljarder vardera.
- 2011 var ett bra år för många även om det är en tuff marknad. Inför 2012 är läget mer osäkert. 2011 års möbelförsäljning följde ekonomin i stort. Förra året inleddes starkt men mattades av under slutet av året, säger Cecilia Ask Engström, ansvarig för möbler på TMF.
Värdet på importen av möbler under 2011 uppgick till 13,3 miljarder kronor, samma som för 2010. 19 procent av importen kom från Kina, 16 procent från Polen, 14 procent från Tyskland och 9 procent från Norge.
Sett till olika kategorier stod gruppen "Delar av möbler" för den största delen av importen med ett värde på knappt 3 miljarder kronor. Därefter följde "Övriga möbler", 2,5 miljarder, "Stoppade möbler", cirka 1,8 miljarder, samt "Övriga sittmöbler", 1,1 miljarder kronor.
- Under flera år har Kinas möbelexport ökat väldigt kraftigt. Detta är naturligtvis en stor utmaning för de svenska producenterna. Under förra året låg den svenska importen kvar på samma nivå som för 2010, vilket resulterar i en bättre handelsbalans, säger Cecilia Ask Engström.
Det är fortfarande kontorsmöbler och sovrumsmöbler som har den mest positiva handelsbalansen, men även köksinredningar och övriga möbler exporteras i hög grad utomlands.
För att behålla sin position och stärka sin konkurrenskraft måste industrin arbeta med innovation och design samt vara ledande inom områden som kvalitet, miljö och socialt ansvarstagande, skrivet TMF i ett pressmeddelande.
Den svenska möbelproduktionen ökade kontinuerligt under en längre period fram till 2008, då det totala produktionsvärdet var 24,5 miljarder kronor. Efter ett fall i produktionen 2009 har värdet åter ökat tre år i rad, men är ännu inte riktigt tillbaka på 2008 års nivåer. Utvecklingen för export, import och inhemsk konsumtion följer samma mönster.
(UA/NTT)
(woodnet.se)
2012-05-16 Södra hade föreningsstämma i går och tillförordnade vd Gunilla Saltin konstaterade att det ibland sker snabba förändringar i en organisation. Det valdes även in en ny styrelsemedlem, Stefan Olsson. Idag meddelade dessutom Södra Timber att de inte genomför de planerade marknadsstoppen.
2012-05-16 Om precis en vecka är det dags för invigning av Sveriges kanske vassaste träbyggnad - det nya Naturrummet vid fågelsjön Tåkern. Det som bland annat gör byggnaden speciell är att ramverkskonstruktionen i limträ i princip är helt täckt av vass som skördats runt sjön.
2012-05-16 Danska möbeltillverkaren Kvist Industries har nu startat sin komponentfabrik i Lettland. Vd Michael kvist tror på leveranser till den svenska marknaden.
2012-05-16 Den milda vintern blev tuff för svenska pelletstillverkare. Men branschorganisationen anser att pellets har framtiden för sig.- Väldigt många kraftbolag ute i Europa kommer att ställa om till pellets för att nå EU:s miljömål, säger Hampus Mörner hos Pelletsindustrins Riksförbund.
2012-05-15 Setra har beslutat att avveckla Horndals sågverk i Avesta. 35 anställda berörs. Orsakerna uppges bland annat vara en svag resultatutveckling och stora investeringsbehov.
2012-05-15 Möbeltillverkaren Swedese vann målet mot den tillverkare som under möbelmässan 2011 lanserade en stol med uppenbara likheter med klassikern Lamino. Enligt Eksjö tingsrätt handlar det om intrång i upphovsrätten.
2012-05-15 Metsä Group planerar att investera cirka 30 miljoner euro i sågverket i Vilppula. Bland annat planeras en ny såglinje.
2012-05-14 Den finländska produktionen av sågat virke minskade med 2 procent under första kvartalet i år, jämfört med motsvarande period 2011. Samtidigt ökade exporten med 26 procent, jämfört med i fjol.
2012-05-14 SCA-ägda Gällö Timber säger nej till att hyra ut torkanläggningen och justerverket vid Tjärnviks Trä till Holmen Timber. Därmed ser planerna på att fortsätta delar av driften vid Tjärnviks Trä att gå i stöpet.
2012-05-14 I morse brann det på nytt på Fiskarhedens sågverk i Västerdalarna. Branden spred sig på samma sätt som 2007, då en stor del av sågen brann ner. Den här gången fick Räddningstjänsten dock elden snabbt under kontroll.
Rekrytera i rätt media så når du rätt kandidater. För information eller bokning, kontakta Alf Hitterdahl tel. 08 - 670 41 79 eller Ing-Marie Mattsson 08-670 41 64.
Beständighetsdimensionering av träkonstruktioner
23 maj
World Bioenergy
29 - 31 maj
Träslaget
30 - 31 maj