Woodnet

Stipendium till forskning om skogsindustrin och bioenergi

2012-04-26

Linköpingsforskaren Mikael Ottosson har tilldelats Jan Häckners bioenergistipendium för sin forskning om skogsindustrin och bioenergin. I Mikael Ottossons doktorsavhandling studerar han skogsindustrins ändrade inställning i bioenergifrågan, från att ha varit skeptiska till att låta bioenergi bli en viktig del av företagens strategier.

Mikael Ottossons presenterade 2011 sin doktorsavhandling om skogsindustrin och energiomställningen vid Linköpings Universitet, där han är verksam vid Tema Teknik och social förändring. Ottosson beskriver hur skogsindustrin under lång tid var skeptisk till förnybar energi och storskalig användning av biobränslen. Branschen såg bioenergin som en konkurrent om råvaran.

För några år sedan inträffade en tydlig omsvängning i branschen och idag är bioenergi en viktig del av företagens strategier. Mikael Ottosson diskuterar i sin avhandling hur omsvängningen gått till, och beskriver hur aktörer utanför skogsindustrin hade ett avgörande inflytande, till exempel branschorganisationen Svebio, vissa politiker och forskare vid Sveriges Lantbruksuniversitet.

Han använder termen "industrialism i det vilda" för att beskriva denna process. I sin motivering till stipendiet framhåller stipendiekommittén att Mikael Ottosson "på ett förtjänstfullt sätt förmedlat sina forskningsresultat utanför akademien och till en bred publik inom energiområdet".

Stipendiet är på 10 000 kr, och det delades ut vid Svebios årsstämma av Jan Häckner personligen. Jan Häckner var Svebios verkställande ledamot åren 1987 - 1995.

(UA/NTT)

(woodnet.se)

Annons:




Nässjö kommun nobbar förskolor av trä

2013-05-21 Enligt bland andra Höglandsnytt och Lokalradion så vill inte Nässjö kommun bygga förskolor med trästomme då de anses kräva för mycket underhåll. Något som upprör bland andra Träfackets ordförande Per-Olof Sjöö.

 

Varannan har planer på renoveringsprojekt under semestern

2013-05-21 Snart dags för en efterlängtad semester då mycket ska hinnas. Men det är inte bara sol och bad som lockar, nästan varannan svensk uppger att de har ett eller flera gör-detsjälv-projekt inplanerat. För många ett nöje, men nästan var fjärde uppger att de har ångest inför sitt sommarprojekt, visar en nygjord undersökning som Bosch Power Tools låtit göra.

 

Uppåt för svenskt trä till Kina

2013-05-20 Danske Banks nyhetsbrev Skog & Ekonomi konstaterar att europamarknaden för trävaror är fortsatt svag och det enda positiva där är att de inte ser någon större risk för ökad produktion. Sverige fortsätter utvecklas svagt och de ljuspunkter som nämns är Nordafrika som benämns hyfsad, Japan som bedöms förvånansvärt positiv och Kina där man spår ett genombrott.

 

Lesjöfors har tagit fram montersystem i trä

2013-05-20 Fjädertillverkaren Lesjöfors har vid sin fabrik i Lettland för en kunds räkning utvecklat kopplingssystemet Huglock som kan användas i modulsystem för monterbyggen och liknande. Det moderna, lättviktssystemet TreeFrame som ingår i konceptet är miljövänligt och baserat på trä.

 

Stenvalls Trä köper BAC Såg & Hyvleri

2013-05-16 Stenvalls Trä AB köper nu BAC Såg & Hyvleri som försattes i konkurs i september. Inom kort startas där tillverkning av råspontluckor. Tre-fem personer kommer inledningsvis att anställas.

 

Woodeye nummer 500 såld

2013-05-16 Innovativ Vision har sålde sin femhundrade Woodeye. Detta gjordes på Lignamässan i Hannover i förra veckan. Dessutom genomförde företaget ytterligare tre affärer på mässan.

 

Torkbrand på Vidas sågverk i Borgstena

2013-05-15 Natten till idag drabbades sågverket Vida Borgstena av en brand i en vandringstork. Ingen skadades och sågverket tror att torken snart kan vara reparerad.

 

Fyra nya Bolistbutiker

2013-05-15 Bolist fortsätter att växa under 2013. Med fyra nya butiker är bygg- och  järnhandlarkedjan nu uppe i 187 enheter.

 

Kährs stärktes under våren

2013-05-14 Orderingången har stärkts under våren för golvtillverkaren Kährs. Nu anställs 50 personer – i första hand för att klara sommaren.

 

Virke från hotade skogar kan säljas som möbler i Sverige

2013-05-14 Lokala samhällen och sällsynta djurarter hotas på grund av omfattande illegal avverkning i ryska Fjärran Östern. Virket exporteras i första hand till Kina. Där används det till golv och möbler som ofta vidareexporteras till Europa och USA. Produkterna kan finnas till försäljning i Sverige. Det visar en ny rapport från WWF.

 

Detta klarar färgen! Ytbehandlingsdag gav koll på läget

120 personer kom till en ytbehandlingsdag i Nässjö nyligen. Där gavs bland annat en lägesrapport om pulverlackering p...  Läs mer...
 

Vårtecken

Det är vår i luften. Om inte i bokstavlig mening (här kan man pendla mellan h...  Läs mer...
 
Registrera dig för vårt nyhetsbrev. Färska nyheter varje vecka.

» Klicka här!
 

Vårtecken (0)









NTT NORDISK TRÄTEKNIK Box 72001, 181 72 Lidingö | Besöksadress: Tryffelslingan 10 | TEL: 08-670 41 00, FAX: 08-661 64 55
© 2013 Mentor Communications AB