Woodnet

Baltiska företag vill delta i svensk offentlig upphandling

2012-06-20

Det finns ett mycket stort intresse i Baltikum för att delta i svenska, offentliga upphandlingar. Särskilt stort är intresset hos bygg- och träföretag. Det hävdar en utbildningsarrangör som undervisar i Litauen om de svenska upphandlingsprocesserna.

Upphandlingsjuristen Magnus Jospehson anordnar en heldagsutbildning i Vilnius för andra året i rad. Ett 70-tal baltiska företagare undervisas i hur offentlig upphandling går till i Sverige och i övriga Norden.

- Vi går igenom vilka regler som gäller och hur upphandlingsprocessen fungerar. Jag visar också på viktiga framgångsfaktorer för företag som vill lämna anbud i ett annat land eller som bara vill hitta affärer i närliggande land, säger Magnus Josephson till Upphandling 24.

Och inom vissa branscher är intresset från Baltikum särskilt stort.

- Det är konsultbolag inom byggsektorn och företag inom träindustrin som tillverkar möbler.  Men jag har även mött bolag som sysslar med medicinteknik och mjukvara, säger han. KL

(woodnet.se)

Annons:




Ny organisation för danska möbelhandlare

2013-03-20 De danska möbelhandlarnas branschorgansation går samman med detaljhandelsorganisationen Dansk Detail. Fusionen sker inom några månader.

 

Fem dömda för stöld från Sävar sågverk

2013-03-20 Samtliga fem som åtalats för virkesstölder vid Norra Skogsägarnas sågverk i Sävar har fått fällande domar av Umeå tingsrätt. En av de fällda är lokalpolitiker i Umeå.

 

I lördags sade TMF ja till OpO:s hemställan

2013-03-19 Trä- och Möbelföretagen, TMF, har liksom övriga arbetsgivare inom Industrin i dag svarat på den första hemställan de Opartiska Prdförandena (OpO) lämnade i torsdags. Budet innebär ett treårigt avtal med kostnadsökningar på sammantaget sex procent över tre år.

 

Svenskt Trä har nominerats till Columbi Ägg

2013-03-19 Svenskt Träs kampanj ”Framtiden växer på träd” är en av 13 kampanjer som nominerats till reklamtävlingen Columbi Ägg. Det är tidningen Dagens Samhälle som utser bästa kampanj för offentlig sektor.

 

Derome nyanställer 30 personer

2013-03-19 Nu anser Derome att konjunkturen vänder och söker 30 nya medarbetare till Derome Byggvaror och Träteknik.- Vi känner av en ökad optimism och efterfrågan från marknaden. För att kunna serva våra kunder på bästa sätt när marknaden tar fart behöver vi bli fler, säger  företagets vd Carl-Tore Bengtsson.

 

Ny klingsåg till Moelven Notnäs

2013-03-18 Moelven bygger i sommar om delningslinjen vid Notnäs såg. Investeringen på 13,5 miljoner kronor ska ge ett högre sågutbyte och optimera centrum- och sidobrädor på ett bättre sett.

 

Peter Nilsson ny vd i Bergs Timber

2013-03-18 Peter Nilsson, tidigare vd i Södra Timber, blir ny vd i Bergs Timber. Han tillträder i mitten av maj.

 

Kraftigt ökad förlust i Rusforest

2013-03-18 Det svenskägda skogsbolaget Rusforest, med skogstillgångar i Ryssland, redovisar en storförlust för helåret 2012. Förlusten ökade med drygt en halv miljard kronor jämfört med 2011.

 

David blir TMF:s nye vd

2013-03-15 David Johnsson blir ny vd i Trä- och möbelföretagen.  Den första juli efterträder han Leif G Gustafsson som då går i pension.

 

Nyemission trolig i Rörvik Timber

2013-03-15 Styrelsen för Rörvik Timber föreslog på torsdagen en nyemission för att få in nytt kapital till det pressade företaget. Syftet är att stärka balansräkningen och sänka nettoskulden.