Woodnet

Fredricsons finalist i företagartävling

2012-06-01

Grossistföretaget Fredricsons Trä har som enda företag i trävarubranschen valts ut som nationell finalist i European Business Awards. Även om Fredricsons, med fem anläggningar runt om i landet, är stora i sin bransch framstår de som små i jämförelse med andra nominerade från Sverige: Scandinavian Airlines, Sweco och LM Ericsson.

Familjeägda grossistföretaget Fredricsons Trä AB, med huvudkontor i Arlöv utanför Malmö, har som enda företag i trävarubranschen valts ut som nationell finalist i European Business Awards 2012/2013. Fredricsons Trä har i sällskap med bland andra Scandinavian Airlines, Sweco och LM Ericsson nominerats och valts ut av en jury baserat på företagets framgångar, innovation och etik. För Fredricsons del gäller nomineringen inom kategorin import- och exportbolag.

- Det är en väldigt fin bekräftelse på att det målmedvetna arbete vi bedriver ger resultat i en bransch som för tillfället är ansträngd, kommenterar Johan Bolinder, marknadschef på Fredricsons Trä.

Nu väntar arbeta med en presentationsvideo av företaget som underlag för juryns fortsatta bedömning, och i mitten av 2013 meddelas vem som vunnit.

Fredricsons Trä har utöver huvudkontoret i Arlöv ytterliggare fyra anläggningar runt om i landet: Göteborg, Rönås, Stockholm och Vaggeryd, och sammanlagt 75 medarbetare. Företaget ingår i Andersson & Sjöberg-gruppen som även omfattar AB Andsjö, exportbolag för sågade trävaror, samt fastighetsbolaget Andsjö Fastighets AB.

(UA/NTT)

(woodnet.se)

Annons:




Förbifart Gislaved på ny vägbro i trä

2013-05-23 En del i den förbifart som just nu byggs förbi Gislaved är en träbro från Moeleven Töreboda. Bron som är 47 meter lång och tio meter bred blirSveriges längsta fritt spännande vägbro i trä.

 

Möbler och trägolv av stulet virke säljs i Europa

2013-05-23 Skogarna i ryska Fjärran Östern hotas av en omfattande olaglig avverkning. Det stulna virket går till största delen till tillverkare av möbler och golv i Kina och vidareexporteras ofta till Europa och USA. Det visar en ny rapport från WWF.

 

Se Ovum på Kaleido i Uppsala

2013-05-23 Möbelformgivaren Lena Billingskog visade sin serie Ovum på Möbelmässan 2011. Nu ställer hon ut till den 2 maj på Kaleido Hantverk i Uppsala. Ovum betyder ägg och syftar till seriens ovala form. 

 

Visst intresse för Harbo

2013-05-22 Det finns ett par-tre intressenter av konkursdrabbade, skånska utemöbeltillverkaren Harbo, enligt konkursförvaltaren. Anbudstiden går ut på fredag den 24 maj.

 

Innovativ Vision ingår i nytt samarbete

2013-05-22 Limab GmbH representerar nu Innovativ Visions Woodeye på delar av den centraleuropeiska marknaden.

 

Nässjö kommun nobbar förskolor av trä

2013-05-21 Enligt bland andra Höglandsnytt och Lokalradion så vill inte Nässjö kommun bygga förskolor med trästomme då de anses kräva för mycket underhåll. Något som upprör bland andra Träfackets ordförande Per-Olof Sjöö.

 

Varannan har planer på renoveringsprojekt under semestern

2013-05-21 Snart dags för en efterlängtad semester då mycket ska hinnas. Men det är inte bara sol och bad som lockar, nästan varannan svensk uppger att de har ett eller flera gör-detsjälv-projekt inplanerat. För många ett nöje, men nästan var fjärde uppger att de har ångest inför sitt sommarprojekt, visar en nygjord undersökning som Bosch Power Tools låtit göra.

 

Uppåt för svenskt trä till Kina

2013-05-20 Danske Banks nyhetsbrev Skog & Ekonomi konstaterar att europamarknaden för trävaror är fortsatt svag och det enda positiva där är att de inte ser någon större risk för ökad produktion. Sverige fortsätter utvecklas svagt och de ljuspunkter som nämns är Nordafrika som benämns hyfsad, Japan som bedöms förvånansvärt positiv och Kina där man spår ett genombrott.

 

Lesjöfors har tagit fram montersystem i trä

2013-05-20 Fjädertillverkaren Lesjöfors har vid sin fabrik i Lettland för en kunds räkning utvecklat kopplingssystemet Huglock som kan användas i modulsystem för monterbyggen och liknande. Det moderna, lättviktssystemet TreeFrame som ingår i konceptet är miljövänligt och baserat på trä.

 

Stenvalls Trä köper BAC Såg & Hyvleri

2013-05-16 Stenvalls Trä AB köper nu BAC Såg & Hyvleri som försattes i konkurs i september. Inom kort startas där tillverkning av råspontluckor. Tre-fem personer kommer inledningsvis att anställas.