Lägre resultat för Sveaskog
2012-01-27
Sveaskogs nettoomsättning för 2011 uppgick till 6 724 miljoner kronor (6 951), en minskning med drygt 3 procent. Det operativa rörelseresultatet minskade med drygt 15 procent, från fjolårets 1 280 miljoner kronor till 1 085 miljoner, och resultatet var 899 miljoner kronor, en minskning med 56 procent.
Såväl omsättning som rörelseresultat minskade för Sveaskog under 2011. Nettoomsättning för 2011 uppgick till 6 724 miljoner kronor (6 951), och det operativa rörelseresultatet uppgick till 1 085 miljoner kronor (1 280). Minskningen beror i allt väsentligt på lägre försäljningsvolymer, och även priserna har sjunkit och varit genomsnittligt lägre än föregående år, skriver Sveaskog i ett pressmeddelande. Resultatet för 2011 uppgick till 899 miljoner kronor (2 055).
- Sveaskogs försäljning av skogsråvara minskade med cirka sex procent under året jämfört med 2010. Det operativa rörelseresultatet påverkades av både lägre leveranser och högre produktionskostnader som följd av en ändrad sortimentsmix med lägre andel sågtimmer och högre andel massaved och biobränsle, säger Sveaskogs vd P-O Wedin.
- Försäljningen har framför allt minskat på sågtimmer, som är vårt mest värdefulla sortiment. Den trämekaniska industrin har för närvarande lönsamhetsproblem och upplever en osäkerhet kring hur efterfrågan och priser kommer att utvecklas, säger P-O Wedin.
För det fjärde kvartalet minskade nettoomsättningen till 1 775 miljoner kronor (1 830) till följd av lägre priser och leveranser. Det operativa rörelseresultatet ökade till 336 miljoner kronor (269), främst till följd av högre virkesleveranser från egen skog, och kvartalets resultat var 148 miljoner kronor (1 072).
(UA/NTT)
(woodnet.se)
Senaste Södranytt i korthet
2012-05-16 Södra hade föreningsstämma i går och tillförordnade vd Gunilla Saltin konstaterade att det ibland sker snabba förändringar i en organisation. Det valdes även in en ny styrelsemedlem, Stefan Olsson. Idag meddelade dessutom Södra Timber att de inte genomför de planerade marknadsstoppen.
Vass träbyggnad invigs vid Tåkern
2012-05-16 Om precis en vecka är det dags för invigning av Sveriges kanske vassaste träbyggnad - det nya Naturrummet vid fågelsjön Tåkern. Det som bland annat gör byggnaden speciell är att ramverkskonstruktionen i limträ i princip är helt täckt av vass som skördats runt sjön.
Produktion i Lettland får Kvist att hoppas på svensk marknad
2012-05-16 Danska möbeltillverkaren Kvist Industries har nu startat sin komponentfabrik i Lettland. Vd Michael kvist tror på leveranser till den svenska marknaden.
Europa ställer om till pellets
2012-05-16 Den milda vintern blev tuff för svenska pelletstillverkare. Men branschorganisationen anser att pellets har framtiden för sig.- Väldigt många kraftbolag ute i Europa kommer att ställa om till pellets för att nå EU:s miljömål, säger Hampus Mörner hos Pelletsindustrins Riksförbund.
Setra avvecklar Horndals sågverk
2012-05-15 Setra har beslutat att avveckla Horndals sågverk i Avesta. 35 anställda berörs. Orsakerna uppges bland annat vara en svag resultatutveckling och stora investeringsbehov.
Swedese vann uppmärksammat plagieringsmål
2012-05-15 Möbeltillverkaren Swedese vann målet mot den tillverkare som under möbelmässan 2011 lanserade en stol med uppenbara likheter med klassikern Lamino. Enligt Eksjö tingsrätt handlar det om intrång i upphovsrätten.
Metsä Group vill storinvestera i sågverk
2012-05-15 Metsä Group planerar att investera cirka 30 miljoner euro i sågverket i Vilppula. Bland annat planeras en ny såglinje.
Återhämtning för finsk virkesexport
2012-05-14 Den finländska produktionen av sågat virke minskade med 2 procent under första kvartalet i år, jämfört med motsvarande period 2011. Samtidigt ökade exporten med 26 procent, jämfört med i fjol.
Ingen torkning för Holmen på Tjärnviks Trä
2012-05-14 SCA-ägda Gällö Timber säger nej till att hyra ut torkanläggningen och justerverket vid Tjärnviks Trä till Holmen Timber. Därmed ser planerna på att fortsätta delar av driften vid Tjärnviks Trä att gå i stöpet.
Branddrama på Fiskarhedens sågverk
2012-05-14 I morse brann det på nytt på Fiskarhedens sågverk i Västerdalarna. Branden spred sig på samma sätt som 2007, då en stor del av sågen brann ner. Den här gången fick Räddningstjänsten dock elden snabbt under kontroll.