Företaget Oslotre har haft stora framgångar det senaste året, med flera prisbelönta stora träbyggnader i Norge. Företaget har även varit aktivt internationellt, bland annat genom ett projekt kring KL-trä av eukalyptus i Australien. I ett föredrag för en australisk publik beskrev grundaren Jörgen Tycho hur företaget arbetar i dag.
Vi vill anpassa byggnader till naturen i stället för tvärtom, säger Jörgen Tycho.
I dag består projektet Oslotre av två företag. Oslotre består av arkitekter och konstruktörer, medan systerförtaget Oslopre producerar de prefabricerade byggelement som projekten behöver.
− Företaget började som producent av KL-trä, berättar Jörgen Tycho. Detta var 2010, i en tid då KL-trä hade ganska dåligt rykte som byggmaterial. Vi insåg att problemen inte fanns hos materialet i sig, utan i bristande kunskaper om hur det skulle användas. Därför renodlade vi Oslotre till ett företag som kan rita och konstruera stora byggnader av KL-trä och limträ.