23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på NTT Woodnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Trävarujätte köper svenskt träbolag – omsätter 180 miljoner

Trävarubolaget Prima Timber har förvärvat Säffleföretaget Wood Support, tillverkare av impregnerade trävaror, rapporterar Nya Wermlands-Tidningen.

Affären träder i kraft den 30 april 2025, och innebär att företaget tryggar arbetstillfällen i Säffle.

– Affären tryggar arbetstillfällen för de anställda i Säffle, säger Hans Westermark och Jarmo Säily, ägare till Wood Support Westermark och Säily AB, till Nya Wermlands-Tidningen.

Wood Support, som nyligen utsågs till ett av Värmlands mest framgångsrika företag, tillverkar impregnerade trävaror främst för den svenska och norska marknaden, men företaget exporterar även till flera andra länder. Bolaget omsatte cirka 180 miljoner kronor det senaste året och har 13 anställda.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125