23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på NTT Woodnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Bygger stadsdel i trä – över 1 000 bostäder

Inom en 15 års-period ska Derome utveckla en ny stadsdel i trä – Göinge By, med över 1000 bostäder. Nu är detaljplanen för den första etappen, som omfattar 150 bostäder, godkänd. ”Det känns fantastiskt att äntligen förverkliga planerna som vi jobbat med i över tio år”, säger Markus Johansson, projektutvecklare på Derome Bostad.

I den första etappen planeras för bostäder i trä – lägenheter, friliggande villor, kedje- och radhus. De första byggnaderna som påbörjas är tio kedjehus som beräknas vara inflyttningsklara mot slutet av 2026.

– Vi är glada att kunna erbjuda en bredd av bostäder redan i första etappen. En blandad stadsdel med olika bostäder och upplåtelseformer, gröna stråk, mötesplatser och en ny stadsdelspark längs Himleån skapar förutsättningar för möten och gemenskap, säger Markus Johansson i ett pressmeddelande.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.089