Medvind för Modvion – får 430 miljoner ur innovationsfond
Modvion, finalister i Trätoppen – Årets Innovatör 2025, får EU-stöd på upp till 430 miljoner kronor för serieproduktion av vindkrafttorn i trä. ”Stödet från Innovation Fund gör det möjligt för Modvion att skala upp produktionen för att möta efterfrågan från den europeiska vindkraftsindustrin,” säger Maria-Lina Hedlund, vd för Modvion.
I en konkurrensutsatt utlysning med 359 ansökningar valdes Modvion ut som ett av 61 projekt som tillsammans får dela på 2,9 miljarder euro ur EU:s Innovation Fund. Stödet ska finansiera uppbyggnaden av industriell produktion av trätorn för vindkraftverk.
– Att öka utbyggnaden och produktionen av förnybar energi är en strategiskt viktig fråga för EU. Modvion bidrar till den utvecklingen samtidigt som vi förenar två starka europeiska industrier, trä och vindkraft, säger Maria-Lina Hedlund i ett pressmeddelande.