23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på NTT Woodnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Arkitekter eniga om trä

Fyra arkitekter och en arkitektprofessor framträdde vid Trä & Teknik i Göteborg under onsdagen. Bland argumenten för trä betonade man lite olika, men de var eniga om en sak – att trä är ett fantastiskt material för arkitektur.
Annons

De fyra arkitekter som framträdde vid Trä & Teknik var Reinhard Korpf, Kimmo Lintula, Anders Tyrrestrup och Claes Johansson. De betonade klimatfördelar, hälsofördelar och andra argument för trä, men framför allt visade man vilken arkitektur som är möjlig att skapa – och bygga. Både stora bostadshus och stora byggnader som bibliotek och museer fanns bland deras exempel på lyckade träbyggnadsprojekt.

Annons

Reinhard Korpf, som är norsk arkitekt med österrikisk bakgrund, berättade om projekten i Stavanger, med samlingsnamnet "Norwegian wood" och som skapades i samband med att Stavanger var kulturhuvudstad 2008. Träbyggande är en tradition i staden från början, och syftet med Norwegian wood var att skapa nya bostadsområden och offentliga byggnader som skapade nytt innehåll i träbyggnadstraditionen.

Annons

Reinhard Korpf visade på träets möjlighet att skapa tilltalande miljöer, samtidigt som det är klimatvänligt. Men för att dra nytta av det senare är det viktigt att man är konsekvent genom projektet och inte till exempel använder ytbehandling som sänker klimatnyttan med trä.

Annons

Anders Tyrrestrup pekade på flera framgångsrika träbyggnadsprojekt i form av sjukhus och skolor där man dragit nytta av träets förmåga att skapa lugnare stämning och påverka människors mentala och fysiska hälsa positivt.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.157|