Budet på skogs och träbolaget rekommenderas av styrelsen. Gunvor, med miljardären Torbjörn Törnqvist, har erbjudit ägarna 3,92 kronor per aktie.
i våras köpte Gunvor upp holdingbolaget Meerwind och ökade sitt ägande i Rörvik Timber till 79 procent, vilket gav budplikt på resten av aktierna.
Budet innehåller en premie på 20 procent jämfört med snittkursen på Rörvik Timbers B-aktie de senaste 30 dagarna innan budet offentliggjordes i september.
Styrelsen ansser att bolaget behöver en stark ägare på den osäkra marknaden. Dessutom menar de det blir enklare att få fram rörelsekapital med starka ägare.
Transaktionen bör inte innebär några försämringar för anställda, leverantörer eller de orter där Rörvik Timber är verksamma.