23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på NTT Woodnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Södra impregnerar mer

Södra kan nu öka produktionsvolymerna av impregnerat virke vid sin anläggning i Åtvidaberg.

Södra har fått tillstånd att impregnera 35 000 kubikmeter trävaror vid verket i Åtvidaberg. Det innebär 15 000 kubikmeter mer än det förra tillståndet tillät.

- Det är mycket positivt. Vi märker av en större efterfrågan av impregnerade trävaror i Östergötland och Mälardalen och med vårt nya tillstånd kan vi tillgodose våra kunders behov, säger Fredrik Gustavson, försäljningschef för Sverige och Danmark, i ett pressmeddelande från Södra.

Impregneringsverket i Åtvidaberg använder den sågade och hyvlade fururåvaran från Södras sågverk i Kisa.

- Utökningen i Åtvidaberg får därmed positiva effekter även för sågverket i Kisa som därmed ökar förädlingsgraden, vilket är en del i Södras strategi, säger Fredrik Gustavson.

Foto: Jesper Andersson.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|