23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på NTT Woodnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ikea växer i Glommersträsk

Ikea kommer att utöka personalstyrkan vid sitt sågverk i Glommersträsk i Arvidsjaurs kommun. 14 anställda i produktionen ska bli 24.

Vid sågverket har Ikea fokuserat på produktion till en viss möbelserie. Nu kommer även andra produkter att flyttas till Glommersträsk, därav expansionen, skriver Piteå-Tidningen.

Sommaren 2013 blev Ikea ensam ägare av sågverket i Glommersträsk.

- Den fina furan och helhetskedjan var vad som lockade Ikea till bygden. Sammanlagt är det tre företag på olika orter som får helheten att fungera, skriver tidningen.

Ikea tog samtidigt över hela ägarskapet av Hedlunda Industris möbelfabrik i Lycksele och Norrfogs limfogsfabrik i Malå. Ikea hade tidigare varit delägare i de tre bolagen.

I samband med ägarförändringen har företagen bytt namn till "Ikea Industry" följt av respektive ortnamn.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02