– Jättekul att vi vann! Emils fina holk har inspirerat många andra i klassen att bygga holkar. Han har ett eget tänk kring design, form och funktion.
– Det är fantastiskt att SM i fågelholk gör att tusentals skolelever runt om i landet bygger holkar. Alla som sätter upp en holk där en fågel flyttar in får en naturupplevelse som man inte glömmer. Vi genomför SM i fågelholk för att fågelholkar ger en relation till naturen som många barn saknar idag. Många fåglar har dessutom bostadsbrist, på grund av att det finns för få lämpliga hålträd i landskapet, så varje holk är en konkret naturvårdsinsats, säger Johanna Sandahl Naturskyddsföreningens ordförande som deltog i utnämningen av vinnarholkarna på trädgårdsmässan i Stockholm.
Klicka för att se bilderna i större format. Rekordmånga holkar, 307 stycken, deltog i årets tävling. Och 7657 personer röstade på de tio finalisterna på web och i samband med trädgårdsmässan Nordiska trädgårdar. ”Guldholken” gick till Sjöängsskolan klass 9a Stockholm för holken ”Stambytaren” som fick 1 360 röster, 18 procent av rösterna. ”Silverholken” gick till Kvinnebyskolan klass 5 Linköping för holken ”Björknästet” som fick 1306 röster, motsvarande 17 procent av rösterna. ”Bronsholken” togs hem av Bjärnums skola klass 7 Hässleholm för holken ”Husvagnen” som fick 1 072 st, 14 procent av rösterna. Alla de övriga sju finalistholkarna delar på en hedrande fjärdeplats. Specialpriset för särskilda insatser för fåglarna gick till Västbergaskolan, årskurs 5 med juryns motivering: ”För ett gediget pedagogiskt arbete som med kreativitet och engagemang stimulerar intresset för fåglar och ger småfåglarna trygga hem. Lycklig den blåmes som bor i närheten!” Alla vinnande klasser belönas med kalas och en oförglömlig naturupplevelse. Annika Scherp, träslöjdslärare som skickade in det vinnande bidraget, designat och byggt av eleven Emil Zadworny från klass 9A: