23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på NTT Woodnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

De tar plats i nya styrelsen

Trä- och Möbelföretagen (TMF) valde in tre nya ledamöter i styrelsen på årsmötet nyligen. En av dem är Kurt Tingdal, vd och marknadsansvarig hos Offecct.
Claes HanssonKurt Tingdal (bilden).











Ola Thorén
– Det är ett ämne som kommer att bli ett stort problem – om vi inte agerar nu. Det är således en fråga som jag tycker är en av de viktigaste att jobba med. Vi behöver hitta samarbeten där näringsliv, politiker och skolor jobbar tillsammans för att hitta lösningar. Och vi behöver agera långsiktigt – och tänka längre än i mandatperioder



Henric Fransson, vd på Ballingslöv, tar plats i styrelsen för första gången. För honom är byggandet viktigt.



– Byggandet påverkar alla medlemsföretag och är därför en prioriterad fråga. Även om det har börjat komma igång igen, så är byggandet sedan länge eftersatt och vi behöver komma ikapp. Utbildning och kompetensförsörjning är ett annat ämne som jag vill lyfta fram, eftersom det är en fråga som är viktig för hela industrins framtid.



TMF:s styrelse 2015-2016:



Ordförande
Claes Hansson, Götenehus Group AB



Vice ordförande
Per-Arne Andersson, Kinnarps AB



Ledamöter
Mats Andersson, H-fönstret i Lysekil AB
Henric Fransson, Ballingslöv (nyval)
David Johnsson, Trä- och Möbelföretagen
Johan Jonsson, Trätrappor AB
Christer Persson, Kährs AB (omval)
Ola Thorén, Ikea Industry Hultsfred AB (nyval)
Kurt Tingdal, Offecct (nyval)









På årsmötet den 23 april i Växjö omvaldes (vd på Götenehus Group AB) till ordförande. Samtidigt valdes tre nya ledamöter in i styrelsen. En av dem är Han och företaget Offecct har rönt stor uppmärksamhet för såväl god arbetsmiljö som prisad formgivning. Så här ser han på sitt kommande uppdrag, enligt ett pressmeddelande från TMF. – För det första tycker jag det är viktigt med TMF:s totala roll – att vi har ett forum att diskutera exempelvis arbetsgivarfrågor och branschens framtid. Sedan står naturligtvis kompetensförsörjning högt på agendan. En annan viktig fråga är den om tillgången på kompetenta underleverantörer i Sverige, företag som kan tillföra kunskap och innovationshöjd. Detta för att vi inte ska bli ifrånsprungna i Sverige. Ny i styrelsen är även , vd på Ikea Industry Hultsfred AB. Han vill prioritera kompetensförsörjningen.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078