23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på NTT Woodnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Johan Åhlén: Missa inte de arkitektoniska möjligheterna

Johan Åhlén, vd vid Moelven Töreboda, varnar i ett nyhetsbrev för att begränsa argumenten för träbyggande till att peka på fördelarna med industriellt byggande. Det kan begränsa träets möjligheter, menar han.

– Genom att förlora oss i begreppet industriellt byggande avsäger vi oss en betydande del av vår marknad, menar Johan Åhlén, de beställare som vill bygga i fria former, utnyttja träets arkitektoniska möjligheter och skapa personliga lösningar. De finns där ute, det vet jag eftersom Moelven Töreboda arbetar tillsammans med dem i projekt efter projekt.

Vid möten med den delen av marknaden väljer Johan Åhlén att i stället prata om rationellt byggande.

– Det är ett byggande som är effektivt och modernt – men som tar vara på träbyggnationens alla fördelar och utmanar otidsenliga föreställningar om vad som är möjligt att konstruera i trä.

Det innebär att vi gör specialkonstruktioner som färdigställs så långt det går i fabrik och resten bygger vi på plats. Det är rationellt byggande.

Johan Åhlén ser inte någon motsats mellan de här två sätten att bygga.

– Ibland är det ena bättre, ibland det andra. Och i särskilt lyckliga fall går de att kombinera.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|