Coachingprojektet presenterar tre seminarier. Den 16 november kl, 14.00 –16.00 är arbetsmiljö och säkerhet i fokus. Man håller till på Kährs i Nybro och det arrangeras av Träcentrum och IUC Kalmar. Bland annat beskrivs hur arbetsplatsgranskning går till, psykosociala arbetsmiljöfrågor, nya lagar och regler.
Den 18 november är det ett frukostmöte kl 09.00– 11.00 hos Lidhults i Lidhult, Ljungby kommun. Temat är Innovativ ytbehandling och slipteknik och det blir även ett besök i Lidhults produktionsanläggning Representanter från företagets leverantörer till ytbehandling och slipteknik finns på plats.
Även den 19 november är det ett frukostmöte kl 09.00–11.00 på Träcentrum och där är temat: Hur blir jag en attraktiv arbetsgivare? Stefan Milesson talar om bl a utveckling av medarbetare, kompetensförsörjning, psykosocial arbetsmiljö, mångfald, ledarskap/kommunikation, levande policies, externa kontakter/synlighet.
Anmälan ska göras senast den 12 november. Mer information på träcentrum.se