23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på NTT Woodnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Dags för driftstart i Hasselfors

Setras justerverkshyvleri i Hasselfors har investerat i nya maskiner för 200 miljoner.

Setras nya justerverkshyvleri i Hasselfors har köpt in maskiner och utrustning för nästan 200 miljoner. Justerverkshyvleriet får den senaste tekniken vilket innebär att den i princip är helt automatiserad. Produktionen övervakas av operatörer på operatörsplatser.

Drygt 100 maskiner levereras av Renholmen och nu är det dags för nästa steg med driftsättning och justering.

I leveransen ingår maskiner som exempelvis electro positioner, trimmer electrosinus och en ny modell av truckströrobot. Renholmen levererar även en helelektrisk tömningstransportör, 16 meter hög och 29 meter lång.

I början av april hålls utbildning för drift- och underhållspersonal och därefter ska driftspersonalen börja jobba i anläggningen. Då ska brädor testköras för att succesivt öka produktionen. Anläggningen ska vara helt klar i början av nästa år.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109