23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på NTT Woodnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Derome: ”Mängden avfall ska reduceras”

Om åtta år ska Derome vara klimatneutrala, men för att nå dit är det flera saker som måste göras. På Trä och Teknik i Göteborg mötte vi Deromes hållbarhetschef samt forsknings- och utvecklingschef, Anders Carlsson, som berättar om hållbarhetsstrategin och kommande projekt för att bli klimatneutrala.

Några av huvudområdena för att nå målen är att få ner energin, både genom att minska energianvändningen men också genom att välja rätt energislag. Ett annat moment, kopplat till transporter, är att råda bot på halvfulla bilar och i stället öka fyllnadsgraden.

– Vi har inte haft något syfte att vara en stor speditör, men koncernen har ökat i storlek och anläggningarna också. För att ha rådighet över det har vi en stor del av transporterna själva. Vi är både frivilligt och ofrivilligt stora av bara farten i de här frågorna, säger Anders Carlsson, hållbarhetschef och forsknings- och utvecklingschef på Derome.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11